'Geëxplodeerde vraag'
De oorzaak is volgens Koos Gardebroek, landbouweconoom bij de Wageningen Universiteit, de "geëxplodeerde vraag naar landbouwproducten", zegt hij in het AD (2.1). Gardebroek ziet dat het aanbod stabiel is gebleven maar dat de vraag enorm stijgt omdat de economie in veel landen razendsnel aantrekt na de coronacrisis. Maar zo min als je in één keer duizenden nieuwe woningen of energievoorraad tevoorschijn tovert, kun je belangrijke basisgrondstoffen voor voedsel en veevoer zoals plantaardige olie en granen uit een hoge hoed trekken. Op de wereldvoedselmarkt zijn de prijzen hoger dan ooit tevoren in de afgelopen 10 jaar. De FAO meldt prijsstijgingen van +60% voor plantaardige oliën, +53,5% voor suiker, vlees +26,3%, mais +38% en graan +41% ten opzichte van vorig jaar. Die vertalen zich door in duurdere suikerhoudende producten als frisdrank en siroop, maar ook brood en bier.
Bier blijkt de eerste 3 kwartalen van 2021 het sterkst in prijs gestegen te zijn met 6,7%. Verzorgingsproducten (+6,5%), schoonmaakartikelen (+6,1%), blik/conserven (+5,4%), dierenvoeding (+5,2), frisdrank (+5,1%) en brood/banket (+3,4%) stegen allemaal harder in prijs dan de inflatie.
'Voedselinflatie'
Supermarkten gaan er niet aan ontkomen de gestegen prijzen naar de consument door te berekenen. Vooral niet als producenten nu al prijsverhogingen aankondigen, zoals Dr. Oetker vandaag doet (Distrifood, 2.3). Managing director Gert-Jan Bosman zegt dat de hoge prijzen van grondstoffen en verpakkingsmaterialen, plus het 'chronische gebrek aan vrachtwagenchauffeurs, tot prijsverhogingen dwingen. 'Forse' prijsverhogingen, over de hele linie, waar de supermarkten zelf van moeten bepalen hoe ze ermee om gaan. Ook Bosman denkt "dat ‘we’ aan het begin staan van een periode van voedselinflatie."
3. Het 'nieuwe gezond'
Toelichting ›4. Overig
-
Nooit meer gewoon naar kantoor. Of toch?
Het Financieele Dagblad -
Walgreens accidentally gave children Covid shot instead of flu jab
The Independent -
1 man, 2 weken, 3 miljoen mondkapjes: hoe één ‘simpel inkopertje uit Rotterdam’ de Nederlandse zorg moest redden
De Correspondent -
Alle covidcijfers stijgen deze week, constateert het RIVM
NRC
Op 11 april krijg je nieuwe kado-artikelen.
Als betalend lid lees je zoveel artikelen als je wilt, én je steunt Foodlog
Interessante fundamentele discussie over verborgen/ scheve inflatie versus deflatie ... allocatie van kapitaal, geopolitiek, 'supply chain'. De definitie van inflatie. De dollar als basis van economische transacties met enorm geld printen (de weerslag daarvan op ons - met haast ongewijzigde koers - helaas niet uitgediept daarin... en ook wij lenen dollars via het uitbuitende bankiersysteem van Sachsman and Gold e.a.... zoals om Griekenland te 'redden'). China is de belangrijkste supporter van de dollar... met enorme investeringen... dat zal niet lang meer duren (ook al zal dat China - en de hele wereld - veel kosten). De enige 'oplossing' voor de USA is dan een wereldoorlog (mijn subjectieve evaluatie)... wij daarin meegezogen. Terwijl het zoveel beter had gekund... maar niet met deze kritiek/actieloos door ons geaccepteerde machtsstructuren en uitbuiting.
Ik kan alleen maar aanraden om te hamsteren wat langer houdbaar is nu de prijzen nog lager zijn... ook olijven(olie) in kilo(3 liter) blik. Veel boomgaarden zijn verloren gegaan in Griekenland, Italië en Turkije bij de branden deze zomer. Mijn schuur/ zolder staat vol met van alles.
#5, Theo: klopt, maar weinig D, wel veel K. Is K dan net zo belangrijk tegen Covid? (of die flora?, die naast verbetering van de darmflora ook andere micronutriënten produceert)
D bleek in astma onderzoek ook heel belangrijk. Naast darmflora. Gebruikte beiden in bestrijding van de astma bij mijn jongste zoon (naast andere zaken, als Mariadistel). Hij is nu - na 7 ic opname's (blij met ons ziekteverzekeringsysteem... in de US had hij geen kans gemaakt) - astma vrij... (sinds zijn 16e) behalve bij extreme prikkelingen. Ook geen dure 'pufjes' meer nodig.
De link astma - longontsteking door Covid is snel getrokken.
ps Mariadistel als antivirale, longhistamine bestrijdende, mogelijkheid tegen Covid... heel goedkoop vergeleken met die ongelofelijk dure pil tegen Covid die nu geïntroduceerd is.... wat een farmaceutische (GMO) Bill Gates miljardairs wereld..... (over Bill Gates en Big Pharma kan ik veel meer vertellen, inclusief het gratis testen van dodelijke medicijnen in Afrika (zoals experimentele DTP injecties).. en zijn Epstein genot van minderjarige meisjes). Hoe miljardairs rijker en rijker worden... en de onaantastbare macht hebben (Epstein eliminerend in zijn cel zelfs, voor hij zaken - eventueel - openbaar kon maken). (heb ik nu ook mijn doodvonnis gekregen hiermee?)
#3 (en kaas bevat ook D)
‘Ook’ is tegenwoordig nog maar een schamele 0,3 mcg/100g.
In VV Gouda zowel rauw als gepasteuriseerd.
Andere soorten veelal nog lager.
#2Frank
De melkproductie in Nederland daalt ook. Uiteindelijk komt dit terug in stijgende consumentenprijzen. De farm to vork van de EU gaat ook zijn effecten krijgen.
De balans tussen aanbod en vraag naar voedsel is vrij fragiel en wordt door allerlei beleid en sentiment verder onder druk gezet.
Bij hongersnood zullen degene die alles veroorzaken wel blijven eten hoe wrang ook.