Ontdekkingen

Cécile Janssen
reageer
  • Of huize Janssen/Veerman mee wilde doen aan de bonenestafette. Natuurlijk! De beperking van het drie keer per dag 'bonen eten' prikkelde de creativiteit zodanig dat er bij alle boodschappenuitjes al extra opgelet werd wat er op bonengebied te scoren viel. Het al vaker genoemde struikelpunt was het ontbijt, en daar bleken eerdere estafette-deelnemers gelukkig al wat tips gegeven te hebben die het een stuk makkelijker maakten de dagen met bonen te beginnen.

    Het ontbijt voor dag 1 zou bestaan uit 'ful medames', ofwel het nationale Egyptische ontbijt (en-ieder-ander-moment-van-de-dag)-gerecht. De hiervoor benodigde gedroogde tuinbonen werden gescoord in Frankrijk, gewoon in de supermarkt bij de overige gedroogde peulvruchten (zoals groene flageolets, label rouge linzen uit de Puy en 'soissons geants', reuze witte bonen).
    Voor het recept gebruikte ik de internetversie van een recept van Claudia Roden, dé midden-oosten kookboekenschrijfster expert. Hoe de mijne eruit zag, zie je op de foto.

    Het vroeg om een strak plan: al anderhalve dag van tevoren beginnen met het weken van de gedroogde tuinbonen, en de avond voor het geplande ontbijt de bonen zacht koken (duurde behoorlijk lang, ik heb ze uiteindelijk zo'n 3 - 4 uur laten pruttelen). Daarna heb ik een paar lepels vol platgedrukt met wat vocht en het geheel laten indikken.
    De volgende ochtend, voor het ontbijt dus, heb ik een deel weer opgewarmd, er zout, olijfolie en knoflook doorgeroerd, en de dikke prut geserveerd met een halfzacht gekookt ei, geroosterde pitabroodjes, peterselie, lente-ui, komkommer, honingtomaatjes, komijn, chilivlokken, en, ach ja waarom ook niet, tzaziki. Een lekker do-it-yourself knutselontbijt, waar we echt wel even zoet mee waren, en de rest van de week nog mee vooruitkunnen want er is nog wel veel 'ful' over.

    Ook het ontbijt van dag 2 vereiste wat voorbereiding voor het gegeten kon worden: het bakken van kikkererwtenmeelpannenkoeken. Het kikkererwtenmeel was snel gevonden bij onze lokale Pers in de Utrechtse Twijnstraat, het recept wat minder gauw. Uiteindelijk heb ik een improvisatiebeslag gemaakt met 200 gr meel, 2 eieren, een flinke scheut olie, wat esdoornsiroop en verder halfom water en melk tot ik een beslag met een mij aansprekende consistentie had. Ik kon er 8 pannenkoekjes mee bakken in mijn niet zo grote pan, de laatste twee extra dik.
    Voor het ontbijt verschenen de normale pannenkoekbeleggen op tafel: boter, poedersuiker, kweeperenjam, chocoladesaus, bessensaus en, omdat ie toch in huis was, de tzaziki weer. De pannenkoeken bleken wat droog van consistentie, maar dat viel eenvoudig op te lossen door ruimhartig met het beleg om te gaan. De smaak was prima, vooral de combi met boter en zoet was erg lekker maar ook de tzaziki bleek een voltreffer. Ze verdwenen als sneeuw voor de zon, al hadden we uiteindelijk wat moeite met de extra dikke, want we waren gewoon voldaan. En bleven dat de rest van de dag, tot het tijd was voor alweer onze laatste bonenmaaltijd in de estafette. Bijzonder voedzaam dus, dit soort pannenkoeken. Je zou er zomaar mee kunnen leren afvallen.

    En toen moest het estafettestokje al weer doorgegeven worden aan kookschrijfster Karin Luyten - jammer, want het aanrecht staat nog steeds vol bonendingen, en dan zijn er nog niet eens verse snij-, tuin- of sperziebonen langsgekomen!
    Succes met de laatste etappe, en iedereen bedankt voor de suggesties en recepten! Hier verschijnen ze in de toekomst veel regelmatiger op het bord.

    kikkerwtenpannenkoeken


    fotocredits: Cécile Janssen

5 reacties

  • frank buurman
    frank buurman
    • 1
    • 2
    • 3
    • 4
    • 5
    12 december 2011 - 13:00#5
    0 0

    Ik vind deze reactie

    0
    Inhoudelijk
    0
    0
    Sociaal
    0

    Voor een wat luchtiger consistentie en betere smaak heb ik boekweitmeel erbij gebruikt (doe ik in ieder soort pannenkoek). Daarbij geeft boekweit een toegevoegde voedingswaarde (zoals veel rutine).
    Bedankt voor het recept, een heerlijke aanvulling op falafel.

  • Nick Trachet
    19 november 2011 - 18:06#4
    0 0

    Ik vind deze reactie

    0
    Inhoudelijk
    0
    0
    Sociaal
    0

    Lisa, helpt allemaal niks.

    Maar is het fenomeen nu juist niet de ondeugende kwaliteit van deze 'muzikale' groente?
    http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=a8U0HxhR2Bc
    en natuurlijk deze:
    http://www.youtube.com/watch?v=R6dm9rN6oTs

  • Lisa
    Lisa
    • 1
    • 2
    • 3
    • 4
    • 5
    13 november 2011 - 2:54#3
    0 0

    Ik vind deze reactie

    0
    Inhoudelijk
    0
    0
    Sociaal
    0

    @Cécile Janssen: Ful is heerlijk! Ik zou een volgende keer zeker gedroogde en ontvelde tuinbonen (fava beans) proberen, die geven een fantastisch romig effect en een betere smaak. Je kunt er ook heerlijke "besarah" mee maken, een Egyptische tuinbonenpuree met munt, peterselie en gebakken uien die je eet als hoemoes (of humus?).
    @Nick: bedoel je met de langetermijneffecten dat je last krijgt van winderigheid? Mensen die last hebben van hun darmen na het eten van bonen, kunnen het beste de bonen goed weken, liefst weekwater tussentijds vervangen en daarna de bonen afspoelen. Een flink deel van de oligosacchariden die de winderigheid veroorzaken, ben je dan kwijt. Daarnaast kan het ook helpen om wat vaker bonen te eten waardoor er gewenning optreedt.

  • Cécile Janssen
    12 november 2011 - 22:09#2
    0 0

    Ik vind deze reactie

    0
    Inhoudelijk
    0
    0
    Sociaal
    0

    Nick, het waren enkelgedopte droge tuinbonen, en na het lezen van meerdere bereidingswijzen heb ik besloten ze ook zo te laten weken en koken, dus met het bruine velletje. Na het koken heb ik ze niet helemaal fijngewreven tot puree, maar min of meer 'gestampt'. Het zag er eigenlijk niet uit, maar was wel lekker!
    En ja, die genante consequenties hebben we hier ook ervaren - het rommelde er lekker op los.

  • Nick Trachet
    11 november 2011 - 13:10#1
    0 0

    Ik vind deze reactie

    0
    Inhoudelijk
    0
    0
    Sociaal
    0

    In mijn opzoekingen naar hamin-eieren , kwam ik op deze webpagina over foel en choemoes . Om te watertanden!

    Heb je dubbelgedopte droge foels gebruikt, Cécile? Die liggen hier bij de turk in pakken van een halve kiloen geven een romige puree. Ik probeerde en vond het heeerlijk, maar wat kan die kost aan de ribben plakken, zeg. En de langetermeineffecten waren ronduit gênant.

reageer

Je moet ingelogd zijn om te reageren.

Nog geen account, meld je dan nu aan!

gerelateerde berichten